Aktualności
Ciekawej nauki ciąg dalszy…
W dniu 9.04.2019 roku klasa 1d o kierunku medycznym wraz z opiekunami panią Aliną Czarnecką i panią Joanną Rogowską-Kotwicką wybrała się do Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Na początku warsztatów braliśmy udział w zajęciach podczas, których wytrącaliśmy kwas DNA z materiału roślinnego. Następnie uczestniczyliśmy w wykładzie poświęconym komórkom macierzystym, ich cechom i roli jaką odgrywają w organizmie. Wykład zakończył się ćwiczeniem utrwalającym, w nietypowy sposób, zdobyte wiadomości.
Sukces w konkursie "Bieg po indeks"
Kolejny sukces naszego ucznia: Michel Weyders został laureatem konkursu ,,Bieg po indeks”!!!
W XXIII edycji konkursu ,, Bieg po indeks”, zorganizowanego przez Politechnikę Koszalińską oraz Miasto Koszalin, wzięło udział ok. 500 uczniów. Nasze Liceum reprezentowało czworo uczniów, wszyscy z klasy III - politechnicznej: Michel Weyders, Adam Wereszczyński, Jakub Henyk i Przemysław Woźniak. Konkurs składał się z trzech etapów, z czego dwa pierwsze realizowane były przy wykorzystaniu platformy e-learningowej. Finału Konkursu odbył się w siedzibie Politechniki Koszalińskiej.
Konkurs historyczny "Polska Piastów"
6 kwietnia, gościliśmy w murach naszego LO młodszych kolegów ze szkół podstawowych i ostatnich klas gimnazjalnych, którzy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę, w temacie dziejów Polski piastowskiej. Z zaproszenia skorzystali uczniowie pięciu szkół. Dwie z nich wystawiły po dwie drużyny. Razem więc rywalizowało siedem zespołów. Pytania zostały pogrupowane w kilku kategoriach: mapa historyczna, biogramy władców, militaria, zagadnienia genealogiczne itd. Zmagania wzbudziły wiele emocji. Po rozegraniu wszystkich konkurencji okazało się, iż pięć drużyn zakończyło rywalizację z równą liczbą punktów. Potrzebna była dogrywka. Po trzech turach pytań, wszystko stało się jasne. Oto wyniki:
1. Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzciance w składzie:
Olimpia Kęcińska i Patryk Kordek
Przekaż 1% dla LO Trzcianka
Drodzy Rodzice, Przyjaciele Szkoły
W imieniu Społeczności Szkolnej chcielibyśmy bardzo serdecznie zachęcić Państwa do wsparcia Naszej Szkoły w akcji "1% dla LO Trzcianka". W bieżącym roku, dzięki współpracy z Fundacją Studencką Młodzi Młodym, mamy możliwość pozyskiwania 1% podatku na cele statutowe Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Trzciance. Aby dokonać przekazania swojego odpisu należy w odpowiednim formularzu PIT wpisać Nr KRS 0000270261, a w pozycji cel szczegółowy 1% wpisać LO Trzcianka 8753.
Z wizytą kulturalno-naukową w Poznaniu
Dnia 27.03.2019r. klasa Ic pojechała na wycieczkę do Poznania. Humanistyczna przygoda zaczęła się wizytą na UAM, gdzie uczniowie poznali podstawy języka khmerskiego i litewskiego. Praktyczną naukę języka przeprowadziły pani mgr Setha Long-Kucharczyk i pani dr Jowita Niewulis-Grablunas. Zajęcia odbyły się dzięki współpracy pani dr Emilii Wojtasik-Dziekan z Zakładu Filologii Koreańskiej UAM i pani Aliny Gorczyńskiej. Humaniści zauroczyli się kulturą krajów wschodnich i część z nich wyraziła zainteresowanie, aby kontynuować naukę tych języków. Kolejnym etapem wycieczki stał się udział w warsztatach muzealnych, organizowanych przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, gdzie licealiści zapoznali się z tematem fałszerzy dzieł sztuki.
Znaleźliśmy się w świecie kolekcjonerskim, opowiedzieliśmy sobie wspólnie, czym jest oryginał, kopia, reprodukcja. Nie zabrakło również porywających opowieści o kradzieżach muzealnych oraz zabawy w Muzealnych Tropicieli. Po zachłyśnięciu się sztuką...
Pierwszy Dzień Wiosny z Omnibusem
W tym roku pierwszy dzień wiosny nasze liceum przywitało radośnie przy grillu, ale też pod znakiem konkursu wiedzy z zakresu szkoły średniej. Młodzież mogła rywalizować o zwycięstwo swojego profilu, a także indywidualnie (najlepsza trójka uczniów). Zgłoszone do zmagań grupy sprawdzały swoją wiedzę. Poprawne odpowiedzi z własnego profilu nagradzane były punktem lub dwoma, gdy pytanie dotyczyło pozostałych kierunków kształcenia. Ważna była więc strategia. Każdy błąd wykluczał grupę zawodników, a emocje rosły. Główną nagrodę List Dyrektorski wywalczyły dla klas humanistycznych zespoły:
I c, II c, III c. Natomiast nagrodę specjalną (bilety do kina) otrzymała grupa z klasy III b w składzie: Gabriela Żdanowicz, Mikołaj Makucki i Daniel Ratajczak. Serdeczne gratulacje!
Podziękowania za przygotowania imprezy należą się wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy spontanicznie włączyli się do przygotowań. Szczególnie należy wyróżnić ucznia obsługującego konkurs, Jakuba Wichra z klasy IIad, który stworzył własny program komputerowy na wzór Milionerów, obsługujący konkurs..
Recytacja i śpiew naszych licealistek – docenione.
22 marca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wieleniu odbył się XXII Turniej Poezji Mówionej i Śpiewanej „Łagodne Klimaty”. 32 młodych ludzi z Trzcianki, Czarnkowa, Wielenia, Krzyża, Goraja i Białej zaprezentowało niesamowity kunszt. Młodzież prezentowała swoje talenty w dwóch grupach wiekowych – klasy VII i VIII szkół podstawowych i gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne – oraz w dwóch kategoriach – poezja mówiona i śpiewana. Liceum reprezentowały uczennice klasy II – Zofia Ignasińska z utworem Kazimiery Iłłakowiczówny „Nawiedzona” i „Tanecznice” (wykonanie łączne) oraz Maria Willam z utworem pt. „Opadły mgły, wstaje nowy dzień” Starego Dobrego Małżeństwa...