"Dzień Miłosza" w naszym LO
22 listopada 2011 r. zapisze się w historii naszej szkoły jako dzień Czesława Miłosza. Życie i twórczość tego polskiego noblisty stały się tematem imprezy zorganizowanej przez Panią Profesor Dorotę Barczak. Kończący się właśnie Rok Miłosza skłonił uczniów i nauczycieli do przypomnienia sylwetki poety, przedstawienia jego biografii w ciekawej formie i refleksji nad znaczeniem tego twórcy dla naszej tradycji literackiej.
W godzinach porannych aula stała się miejscem żywej debaty na temat: "Miłosz na wieszcza?". Silne reprezentacje klas (IIIc, IIc i IIb) próbowały przekonać zebranych do swoich racji. Starsze uczennice wygrały, chociaż argumenty podawane przez grupę młodszych też były trafne. Przed debatą mieliśmy okazję wysłuchać interesującego wykładu Pani Ewy Dryglas-Komorowskiej - doktorantki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na temat Miłosza, jakiego nie znamy. Oprócz zagadnień związanych z twórczością artysty, poruszane były także tematy dotyczące tego, jakim człowiekiem był Miłosz. Szczególnie ciekawa była prezentacja o znaczącym tytule "Kobiety w życiu Miłosza". Równie interesujące okazały się anegdoty o "solenizancie". Takie określenie twórcy jest jak najbardziej uzasadnione przy przedstawianiu charakteru "Dnia Miłosza", który to był obecny wśród nas do wieczora.
Ważnym wydarzeniem obchodów Roku Miłosza w trzcianeckim LO był także wieczór poetycki zorganizowany przez klasę IIc. Uczniowie przybliżyli przybyłym gościom twórczość noblisty, przedstawiając własne interpretacje tekstów, które należą dziś do ścisłego kanonu polskiej literatury. Sam Miłosz również się pojawił - w wywiadzie, który mieliśmy okazję wspólnie obejrzeć, a także w piosence, która spełniła rolę puenty tego dnia - "Tak mało powiedziałem..." Cz. Miłosz