Trzcianeccy Licealiści na zajęciach MICC School
19 listopada 2019r. dziesięcioosobowa grupa licealistów z Trzcianeckiego Liceum wyruszyła na sześciodniową przygodę w ramach międzynarodowego, wielokrotnie nagradzanego, projektu edukacyjnego dla młodzieży „Model International Criminal Court (MICC) School”. MICC to projekt, który ma już ponad 12-letnią tradycję, ogromną popularność na całym świecie, a jego uczestników można liczyć w tysiącach. Grupa składała się z dwóch uczniów klas trzecich: Wiktoria Bednarek i Adam Klimczak, pięcioro z klas drugich: Marta Piekarska, Julia Słowińska, Kornelia Thiel, Krzysztof Weimann i Michał Korzeniowski oraz troje uczniów z klas pierwszych: Justyna Stec, Patrycja Krajewska i Jan Łastowski, ich opiekunem byłam ja Ewa Lachowicz.
Organizatorem MICC School w Krzyżowej jest berlińskie stowarzyszenie Kreisau-Initiative e.V. we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Finansowo MICC jest wspierane przez Fundację "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”, Fundację im. Reinharda Franka oraz Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+, Hamburger Stiftung zur Förderung von Wissenschaft und Kultur.
Drugiego dnia pobytu w Krzyżowej Wiktoria, zadała mi pytanie: "Ale Pani Profesor, co my tu robimy ? ", odpowiedziałam jej: "Poszerzamy horyzonty"; na koniec pobytu wszyscy uczestnicy przyznali, że nie spodziewali się tak wielkich korzyści interpersonalnych, kulturowych i językowych, jakie były ich udziałem podczas tego wyjazdu. W projekcie, oprócz uczniów Naszego LO, brali udział uczniowie z prywatnej szkoły anglojęzycznej z Izraela, dwujęzycznej szkoły w Niemczech, oraz wyselekcjonowana młodzież ze stanu Nowy Meksyk w USA. W ramach realizacji projektu uczniowie przyjmowali role prokuratorów, obrońców, sędziów lub dziennikarzy. W międzynarodowych grupach, podczas warsztatów, szkoleń i spotkań, przygotowywali się do rozpraw. Poznawali prawne aspekty związane z ochroną praw człowieka, historię konfliktów oraz uczyli się odpowiednio argumentować swoje stanowisko podczas wystąpień przed sądem. Cały projekt odbywał się w języku angielskim. Koordynator projektu z Berlina pan Kerim Somun zapewnił nas, że możemy liczyć współpracę w ramach MICC w kolejnych latach. Czujemy się wyróżnieni.