PRZED NAMI NOWY PROJEKT ANGLOJĘZYCZNY MICC - KRZYŻOWA 2019
MICC czyli Symulacja obrad Międzynarodowego Trybunału Karnego.
10 naszych licealistów – przedstawicieli klas pierwszych i klasy drugiej prawniczej będzie miało okazję uczestniczyć w nowym projekcie anglojęzycznym. Od 19 do 24 listopada 2019 w Krzyżowej odbędzie się kolejna edycja międzynarodowego, wielokrotnie nagradzanego projektu edukacyjnego dla młodzieży „Model International Criminal Court (MICC) School”.
MICC to projekt, który ma już ponad 12-letnią tradycję, ogromną popularność na całym świecie, a jego uczestników w Krzyżowej można liczyć w tysiącach. Tym razem do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej przybędzie 55 uczestników z Polski, Niemiec, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Polskę reprezentować będzie pod okiem nauczyciela anglisty zespół naszego LO w składzie: Marta Piekarska (1c), Julia Słowińska (1c), Michał Korzeniowski (1d), Zuzanna Lewandowska (1d), Agata Tomczak (1ab), Krzysztof Weimann (1ab), Wiktoria Bednarek (2c), Renata Kamińska (2c), Kacper Kiszczak (2c) i Adam Klimczak (2c).
Międzynarodowy charakter spotkań, wspieranie dialogu międzykulturowego oraz edukacja na temat praw człowieka to główne założenia tego wyjątkowego przedsięwzięcia. MICC School jest projektem adresowanym do uczniów szkół średnich i jego kolejne edycje odbywają się regularnie w Krzyżowej. Podczas realizacji projektu uczniowie przyjmują role prokuratorów, obrońców, sędziów lub dziennikarzy. W międzynarodowych grupach, podczas warsztatów, szkoleń i spotkań, przygotowują się do rozpraw. Poznają prawne aspekty związane z ochroną praw człowieka, historię konfliktów oraz uczą się odpowiednio argumentować swoje stanowisko podczas wystąpień przed sądem.
Organizatorem MICC School w Krzyżowej jest berlińskie stowarzyszenie Kreisau-Initiative e.V. we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Finansowo MICC jest wspierane przez Fundację "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”, Fundację im. Reinharda Franka oraz Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+, Hamburger Stiftung zur Förderung von Wissenschaft und Kultur.
Stowarzyszenie Kreisau-Initiative zostało założone w 1989 roku przez wschodnich i zachodnich berlińczyków, aby wspierać powstanie i działalność Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Od tego czasu organizowane są spotkania młodzieżowe, warsztaty i szkolenia dla różnych grup docelowych. Uczestnicy projektów pochodzą z prawie wszystkich krajów świata, należą do różnych pokoleń i grup społecznych. Trzy główne obszary pracy to: inkluzja (edukacja włączająca), historia współczesna i prawa człowieka oraz transformacja społeczno-ekologiczna.
Koordynator: Alina Gorczyńska